October 24, 2012

Quantified Awesome: Grocery update – Oct 2012

October 24, 2012 - Categories: quantified

I’d gotten into the habit of scanning my receipts and sending them over to one of my virtual assistants, but I hadn’t analyzed the numbers in a while. I finally sat down and spent 23 minutes categorizing the new items from the line-item breakdown of our receipts. With the categories in place, I could update my reports (another half-hour or so). So here we are – almost a half-year update.

image

That works out to an average of $395.36 per month (looking at May-September) for 2.7 people (W-, me, and J-, who spends weekends at her mom’s), or $146 per person. I think we eat quite well. Yummy lunches all ready to go, dinners at home, various favourites making their appearance, and even a party or two somewhere in there…

September is interesting – I was away for two weeks, and W- bought a lot of vegetables. Maybe if I let him take the lead in planning recipes and making a list, we’ll ramp up vegetable-eating again. =) It’s also interesting to see the regularity of our egg-buying patterns.

Here are the top 10 individual items in terms of money spent:

image

I’ve been curious about sale patterns and comparing prices between places. We get our lamb shanks from a butcher and they’re priced by weight, so I haven’t been tracking fluctuations. Organic milk is $9.99 except for that one time we tried a different brand that was on sale for $6.99. Shrimp prices vary a bit depending on the kind of shrimp; we now often get peeled shrimp for convenience. We switched from buying small $7.49 bags of brown rice to the bigger $14.99 bags (way more than twice the rice, although we have to get this from an Asian market). We’ve also upgraded from the small bag of sushi rice ($12.98) to the huge bag of sushi rice ($22.99). We used to be able to get chicken leg quarters for around $2.50 in May, but now they’re more like $4.5-$5.0 per package (can’t find the halal chicken leg quarters). Cherries started off at 4.34 a kilo, dipped to 3.24, went up to 4.34, and were at 2.14 in August. Extra large eggs are between $4.27 and $4.47. Mozzarella is $2.99 normally and $2.29 on sale.

In total, I’ve spent $10.98 on delegation (including bonuses) in order to get this data, and an hour here and there every time I want to crunch the numbers. =) Not bad. I like getting a sense of how we’re doing, and it will be interesting to see personal-scale inflation as the years go by.

Sketchnotes: #ENT101 Entrepreneurial Management–Jon E. Worren

October 24, 2012 - Categories: sketchnotes

This talk is part of the free MaRS Entrepreneurship 101 series (webcast and in-person session every Wednesday).

Feel free to share this! You can credit it as (c) 2012 Sacha Chua under the Creative Commons Attribution 2.5 Canada licence.

Click on the image for a larger version of sketchnotes.

20121024 ENT101 Entrepreneurial Management - Jon E Worren

Check out my other ENT101 sketchnotes, or other sketchnotes and visual book notes!

(more…)